GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Konsol 12191551
*
nr 1219 1551
Konsol
majolika, Sarreguemines, France, Maskaron. Höjd: 45
Kondition: skadad, glasyrbortfall
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 november 2018
kl 19:57:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/11 19:38:15
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: france keramik konsol majolika maskaron sarreguemines
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:27
*
Konsol
Kondition: skadad, glasyrbortfall
nr 1219 1551
Konsol
majolika, Sarreguemines, France, Maskaron. Höjd: 45
Kondition: skadad, glasyrbortfall
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 november 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/11 19:38:15 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: france keramik konsol majolika maskaron sarreguemines
-
3456 Spegel
+ konsol, 1800-tal. Höjd: 173+ 66
Auktionen avslutas
idag
3 juni kl 20:27